Szukaj

wtorek, 29 października 2013

12-13 października - Mierzeja Wiślana

Po południu 11 października wyruszyliśmy w składzie: Pani Jola, Emilka, Krzysiek z 9-cio letnim synem Kubą, Łukasz i Michałem do Krynicy Morskiej gdzie mieliśmy nocleg. Po drodze już na mierzei widzieliśmy oświetlone światłami samochodu daniele i dziki.

12 października pogoda nie rozpieszczała. O 7:30, gdy jeszcze było ciemnawo zacząłem obserwacje, jak na razie sprzed naszego domku. W 20 minut z drapieżników 2 myszołowy, 5 krogulców i jastrząb, do tego setki grzywaczy. O 8 byliśmy już przy wieży Drapolicza gdzie staliśmy 4 godzinki, podczas których zaobserwowaliśmy między innymi:
krogulec 88
jastrząb 1
błotniak zbożowy 29
stawowy 4
sokół wędrowny 4
myszołów 14
drzemlik 1
bielik 1
pustułka 1
rybołów 1
kukułka 1
bewik 4
grzywacz tysiące

bielik i kormorany

kopciuszek

od największego: kormorany, grzywacze, szpaki

krogulec


Następnie pojechaliśmy do Ujścia Wisły. Po drodze kolejny rybołów, a na miejscu samica szlachara, para rożeńców, świstun, cyraneczki, ohar, dwa bewiki, dwie mewy małe, a z siewek piaskowiec, sieweczka obrożna, 30 alpin i 14 siewnic oraz 4 foki :)

biegus zmienny 
alpinkimewy małe

piaskowiec

Na Jeziorku Mikoszewskim trochę kaczek, w tym prawdopodobna ogorzałka i słyszane wąsatki.

W niedzielę 13 października ponownie najpierw liczyłem szponiaste nad naszym domkiem (drzemlik, pustułka, myszołów włochaty, 3 krogulce), a później pojechaliśmy na półtorej godziny na plażę, gdzie obserwowaliśmy:
nur czarnoszyi 6
rdzawoszyi 2
perkoz dwuczuby 15
rogaty 3
mewa żółtonoga 3
mewa mała 1
nur nieoznaczony 2
siewka nieoznaczona 2

Oraz odczytaliśmy 4 plastiki (polak, białorusin, prawdopodobnie fin i norweg) na dużych mewach.

Mimo bardzo nieprzyjaznej pogody (bardzo ciemno) miło spędzony wyjazd z fajnymi ptakami i ludźmi. W sumie 106 gatunków PTAKÓW.

1 komentarz: